your ads here!
Month: November 2017

Казахстан: вулицю в центрі Алмати назвали іменем чинного президента Назарбаєва

No Comments

Міська рада Алмати, найбільшого міста Казахстану, ухвалила перейменувати одну з центральних вулиць в ім’я чинного президента країни Нурсултана Назарбаєва, повідомив Радіо Свобода юрист міськради Берік Манізоров.

Проспектом Нурсултана Назарбаєва буде називатися дотеперішня вулиця Дмитра Фурманова, що має ім’я радянського письменника, який діяв у 1920-х роках і відомий, зокрема, романом «Чапаєв» про командира Червоної армії в більшовицькій Росії Василя Чапаєва; в 1930-і роки за цим романом зняли популярний в СРСР однойменний художній кінофільм.

Після занепаду СРСР майже всі вулиці Алмати, тоді ще столиці Казахстану, які мали «радянські» назви, перейменували. Вулиця Фурманова лишалася чи не єдиною великою вулицею, що зберігала таку назву; це викликало спекуляції, що її «бережуть» для присвоєння імені Назарбаєва.

1998 року Назарбаєв переніс столицю в місто Акмолу і перейменував його на «Астана», що казахською означає просто «столиця». Це теж викликає підозри, що місто можуть колись назвати іменем Назарбаєва.

77-річний Нурсултан Назарбаєв незмінно й фактично одноосібно керує Казахстаном як авторитарний лідер іще з радянських часів – від 1989 року: спершу як компартійний керівник, потім як обраний парламентом президент Казахської РСР, потім як обраний на всенародних виборах президент Республіки Казахстан. Відтоді він кілька разів переобирався, найчастіше на позачергових виборах, або продовжував свій термін на посаді через референдуми без виборів. На останніх наразі з цих виборів 2015 року він, за офіційними даними, отримав майже 98 відсотків голосів. Міжнародні спостерігачі не визнавали вільними й чесними жодні з цих виборів.

У Казахстані фактично запроваджений культ особи Назарбаєва. Йому офіційно присвоєний титул «лідера нації» («єлбаси», дослівно «голови народу») і особливий статус «першого президента Казахстану» з низкою привілеїв, для нього особисто зняте конституційне обмеження не більш ніж у два терміни на президентській посаді, у столиці Астані працює музей, присвячений йому, його ім’я має столичний університет. Крім того, день його першого всенародного обрання на посаду президента Казахстану, 1 грудня, проголошений святковим і вихідним як День першого президента. Рік тому, 1 грудня 2016-го, Національний банк Казахстану випустив ювілейні банкноти до 25-річчя цієї події з портретом Назарбаєва.

Нурсултан Назарбаєв за роки авторитарного керівництва Казахстаном запровадив у країні ринкові реформи, які разом зі значними запасами нафти й газу дозволили перетворити його країну на другу економічну потугу після Росії на теренах колишнього СРСР. Очолювана ним владна партія «Нур отан» («Світло вітчизни») контролює всі аспекти життя країни. При цьому критики звертають увагу, що президент тримався за владу, придушуючи інакодумство і вільні засоби інформації і незаконно, на їхню думку, домігшись зняття для себе обмежень на термін на президентській посаді.

your ads here!
Categories: Світ

Прокурор: попередньо, хорватський генерал Праляк випив смертельні хімікати

No Comments

Попередня експертиза показала, що контейнер, з якого колишній командир силами боснійських хорватів генерал Слободан Праляк пив під час засідання воєнного трибуналу в Гаазі, містив смертельні хімікати, заявила нідерландський прокурор Мерелін Фікеншер в коментарі агентству Associated Press.

«Було попереднє дослідження рідини в контейнері. Усе, що я можу сказати зараз, – у тому контейнері була хімічна рідина, яка спричинила смерть», – сказала Фікеншер.

Прокурор Франс Зонневельд, зі свого боку, заявив, що незабаром буде проведений розтин тіла Праляка.

29 листопада Міжнародний кримінальний трибунал у справах колишньої Югославії в Гаазі підтвердив вирок 72-річному Праляку, якого у 2013 році засудили до 20 років тюрми за воєнні злочини проти боснійських мусульман під час боснійської війни у 1992–1995 роках.

Після цього колишній командир заявив: «Слободан Праляк не є воєнним злочинцем. З презирством відкидаю ваш вирок!» Потім він витягнув із кишені маленьку пляшечку й випив невідому рідину, сказавши, що вжив отруту. Через кілька годин Праляк помер у лікарні.

your ads here!
Categories: Світ

НБУ пояснює зниження курсу гривні сезонним чинником

No Comments

Національний банк пояснює зниження курсу гривні сезонним чинником.

«Головний сезонний чинник – закупівля енергоносіїв. Хоча «Нафтогаз» зараз валюту не закуповує, а більше є її продавцем…Але є учасники ринку, які валюту закуповують. Є закупівля сезонних товарів під Новий рік», – сказав заступник голови НБУ Олег Чурій.

Заступник голови НБУ зазначає, що в цілому ситуація є сприятливою, тому що зростають експорт.

Він зауважив, що минулого тижня було відшкодування ПДВ на 9 мільярдів гривень.

«Ви бачили, курс відразу відреагував, коли більші обсяги гривні виходять на ринок», – пояснив Чурій. 

Курс гривні 29 листопада вперше від початку квітня цього року опустився нижче рівня 27 гривень за долар. 

your ads here!
Categories: Економіка

Past and Future Fed Chairs Testify Before US Lawmakers

No Comments

Fed Chair Janet Yellen appeared on Capitol Hill Wednesday for what may be the last time she speaks before U.S. lawmakers. Yellen, whose term expires in February, will likely be succeeded by President Donald Trump’s pick, Federal Reserve governor Jerome Powell. This week, members of the U.S. Congress got a chance to speak to both. Mil Arcega has more.

your ads here!
Categories: Економіка

Регулятори не визнають криптовалюту платіжними засобами в Україні і попереджають про ризики – НБУ

No Comments

Національний банк, Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку й Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг не визнають криптовалюту платіжними засобами.

«Складна правова природа криптовалют не дає нам визнати криптовалюту ні коштами, ні валютою, ні платіжними засобами іншої країни, ні валютною цінністю, коштами, цінними паперами, грошовим сурогатом», – сказав заступник голови НБУ Олег Чурій.

За його словами, криптовалюти не підпадають під режим регулювання обігу коштів.

Він попередив, що будь-які операції з криптовалютами, включаючи їх купівлю, продаж, обмін і конвертацію, пов’язані з великою кількістю ризиків, які мають усвідомлювати фізичні та юридичні особи до проведення таких операцій.

За його словами, на сьогодні створена робоча група в складі трьох зазначених регуляторів фінансового ринку, а також Міністерства фінансів і Державної служби фінансового моніторингу, яка продовжує роботу над визначенням правового статусу криптовалют в Україні.

Криптовалюта – це цифрова (віртуальна) валюта. Наразі криптовалюта, зокрема найпоширеніша, біткойн, не має визначеного правового статусу в Україні. У 2014 році в Україні була оприлюднена позиція Нацбанку, в якій йшлося про те, що біткойн не рекомендується для використання, адже це високоризиковий фінансовий інструмент. Останнім часом підвищилася увага до біткойнів через стрімке зростання їх ціни. У серпні в Нацбанку заявили про намір врегулювати правовий статус біткойнів.

 

your ads here!
Categories: Економіка

З рудника у Казахстані відмовляються виходити шахтарі – вимагають підвищення зарплати

No Comments

 

Десятки гірників рудника в Карагандинській області Казахстану відмовляються виходити на поверхню, вимагаючи збільшення заробітної плати.

Профспілкові активісти у місті Жезказган повідомили, що шахтарі, які заступили на зміну 289 листопада, відмовилися підніматися на поверхню 30 листопада. У соцмережах активісти поширили фото зі страйкарями і вимоги, які вони висувають, це, зокрема, 70-відсоткове збільшення зарплати, підвищення пенсій і вільний доступ до освіти та санаторіїв.

Шахтарі також вимагають зустрічі з керівником корпорації «Казахмис» Едуардом Огаєм. У компанії повідомили, що з’ясовують обставини, пов’язані зі страйком і пізніше оприлюднять свою позицію.

 

 

 

your ads here!
Categories: Світ

Mexico Economy Minister Calls US NAFTA Autos Proposal ‘Not Viable’

No Comments

Mexican Economy Minister Ildefonso Guajardo said Wednesday that Trump administration demands for a U.S.-specific automotive content requirement in NAFTA were “not viable,” and he declined to specify when Mexico would formally respond.

At a news conference following a series of meetings with senior U.S. trade officials and lawmakers in Washington, Guajardo said that Mexico was still trying to understand the U.S. proposals that would require 50 percent of vehicles’ value content to be produced in the United States as part of updated North American Free Trade Agreement rules.

“I was clear that the domestic content [requirement] is something that is not viable at this point,” Guajardo said.

He added that Mexico would eventually make a counterproposal on automotive rules of origin, but declined to specify the timing of that response.

His visit was partly aimed at bolstering support in Congress for NAFTA at a time when tax legislation is consuming lawmakers’ attention and U.S. Trade Representative Robert Lighthizer is growing frustrated with the slow pace of NAFTA talks.

U.S. President Donald Trump has repeatedly threatened to scrap the trade agreement if it cannot be renegotiated to shrink U.S. trade deficits and return manufacturing jobs to the United States.

House Speaker Paul Ryan said after meeting with Guajardo earlier  Wednesday that congressional Republicans “are determined” to strengthen trade ties with Mexico.

“I expect the administration will continue to work with us to modernize NAFTA and bolster our robust relationship with such an important ally,” Ryan said in a statement.

US waiting on counterproposals

After the last NAFTA negotiating round ended last week, Lighthizer complained that Mexico and Canada had not offered counterproposals to its demands on autos and other major areas aimed at “rebalancing” the trade pact.

The United States also is seeking to lift the regional value content requirement for NAFTA-produced cars and trucks to 85 percent from 62.5 percent. Guajardo said that once Mexico has a firm understanding of the U.S. autos proposal, it can work with its own stakeholders to see what adjustments could be made to regional content for autos.

But he said that the U.S. demand to move to 85 percent regional content within three years was “entirely unrealistic.”

Guajardo said he discussed with Lighthizer on Tuesday how to move the talks toward consideration of potential “rebalancing” outcomes. But first, he said, Mexico needed to be clear with its American and Canadian counterparts about unacceptable proposals and its priorities for keeping the pact beneficial to all parties.

“We have to start a process of looking at what’s next after we complete the modernization effort,” he added.

On dispute settlement, Guajardo said that Mexico would be willing to consider some adjustments to the investor-state dispute settlement system, after the United States proposed making the use of such arbitration panels optional.

“We can explore the opt-in, as long as we can define our own opt-in,” Guajardo said of the dispute settlement proposal, adding that otherwise, Mexico is “not interested.”

At a more limited round of NAFTA talks in mid-December in Washington, Guajardo said it would be important to agree on key issues in order to close some NAFTA chapters, such as those on food safety, telecommunications, regulatory practices and digital commerce.

your ads here!
Categories: Економіка

Poll: Nearly Half of Americans Oppose Republican Tax Bill

No Comments

Opposition has grown among Americans to a Republican tax plan before the U.S. Congress, with 49 percent of people who were aware of the measure saying they opposed it, up from 41 percent in October, according to a Reuters/Ipsos poll released on Wednesday.

Congressional Republicans are trying to rush their tax legislation to a vote on the Senate floor before the end of the week. President Donald Trump strongly backs the bill and wants to sign it into law before the end of the year.

In addition to the 49 percent who said they opposed the Republican tax bill, 29 percent said they supported it and 22 percent said they “don’t know,” according to the Reuters/Ipsos opinion poll of 1,257 adults conducted from Thursday to Monday.

When asked “who stands to benefit most” from the plan, more than half of all American adults surveyed selected either the wealthy or large U.S. corporations. Fourteen percent chose “all Americans,” 6 percent picked the middle class and 2 percent chose lower-income Americans.

The tax bill being crafted in the Senate would slash the corporate tax rate, eliminate some taxes paid only by rich Americans and offer a mixed bag or temporary tax cuts for other individuals and families.

As congressional discussion on the bill has unfolded, public opposition to it has risen, on average, following Trump’s unveiling of a nine-page “framework” on September 27 that started the debate in earnest, Reuters/Ipsos polling showed.

On October 24, for example, among adults who said they had heard of the “tax reform plan recently proposed by congressional Republicans,” 41 percent said they opposed it, while 31 percent said they “don’t know” and just 28 percent said they supported it.

Trump and his fellow Republicans are determined to make a tax code overhaul their first major legislative win since taking control of the White House and Congress in January.

The House of Representatives on November 16 approved its own tax bill. The Senate is expected to decide on Wednesday whether to begin debating its proposal, as the measure moves toward a decisive floor vote later this week.

The two chambers would need to reconcile differences between their plans before legislation could be sent to the White House for Trump’s signature.

In the November 23-27 poll, 59 percent of Republicans supported the tax bill, 26 percent said they did not know and 15 percent opposed it. Among Democrats, 82 percent opposed it, 11 percent said they did not know and 8 percent supported it.

 

your ads here!
Categories: Економіка

Уряд Чехії подав у відставку

No Comments

Кабінет міністрів Чехії подав у відставку. Оголошення зробили на засіданні уряду 29 листопада. Таким чином закінчується робота коаліційного уряду, у складі якого працювали члени партії соціальних демократів, політичного руху ANO і партії християнських демократів. Голова уряду Богуслав Соботка був 11-им прем’єр-міністром в історії Чехії.

Як повідомляють чеські ЗМІ, рішення уряду про відставку вже було направлене до канцелярії президента Чехії Мілоша Земана. «Пан президент планує прийняти відставку уряду Богуслава Соботки у вівторок, 5 грудня», – повідомив речник президента Їржі Овчачек. 

Передбачається що новий уряд буде призначений вже 13 грудня, його має очолити Андрей Бабіш – мільярдер, другий найбагатший громадяни Чехії, засновник і лідер політичного руху ANO, який здобув перемогу у парламентських виборах.

«14 і 15 грудня засідатиме Рада Європи, а це дуже важливо, через те я попросив президента прискорити термін призначення нового уряду», – заявив Андрей Бабіш, пояснюючи причини поспіху з призначенням нового складу уряду. 

Уряд Чехії обирається терміном на чотири роки. Кабінет міністрів останнього прем’єра Богуслава Соботки був призначений 29 січня 2014 року.

your ads here!
Categories: Світ

US Economic Growth Speeds Up Slightly

No Comments

The world’s largest economy shook off the impact of several hurricanes and grew a bit faster than first thought in July, August, and September.

On Wednesday, U.S. government experts said the economy expanded at a 3.3 percent annual rate in the third quarter, which is three-tenths of a percent faster than their first estimate. Officials routinely update economic statistics as more complete data become available.

The improved performance of the gross domestic product or GDP was partly the result of a healthy U.S. job market, which supports the consumer spending that drives most economic activity. Growth was also helped by a fall in the value of the U.S. dollar and a pick up in global growth both of which boost U.S. exports.

The outgoing head of the U.S. central bank, Janet Yellen, told a key congressional committee Wednesday that the outlook is for continued growth and a strengthening job market.

She also made it clear that the Federal Reserve is likely to raise its key interest rate slightly in mid-December.

The Fed slashed interest rates to record lows near zero during the recession in a bid to boost economic growth by making it cheaper to borrow money to build factories and make other investments that could boost employment. As the economy recovered, officials have gradually boosted rates, but they remain below historic averages.

Keeping rates too low for too long risks sparking a high rate of inflation that could harm the economy. But inflation remains stubbornly below the two percent rate that many economists say is best for U.S. economic growth.

Coping with inflation, growth, unemployment, and congress will probably soon be the job of Jerome Powell, the person President Donald Trump picked to replace Yellen when her term ends early next year. In Tuesday’s confirmation hearing, Powell expressed views on interest rates very similar to Yellen’s.

your ads here!
Categories: Економіка